Quantcast

VHSL Group A/AA State Wrestling Championships - abc27 WHTM

VHSL Group A/AA State Wrestling Championships

Posted:

SALEM - Make it 12 in a row for Christiansburg. The Blue Demons once again won the VHSL Group AA state championship.

Grundy won the Single A title.

Three Brookville Bees made it to the finals but they all lost.

In the 113-pound title match, Landon Curry lost to Bryan Ramey of Eastern View 2-1.

132 pounders - J.R. Wert of Christiansburg became a FOUR-TIME state champ. He beat Brookville's Trung Duong 6-5.

138 pounders - Joey Dance matched his teammate. He's also a FOUR-TIME VHSL champ taking down Brookville's Luke Stewart 11-5.

160 pounders - Chris Tyree has finally done it. Staunton River has a state champ. He defeated Dylan Wisman of Millbrook 7-3. 182 pounders - Zach Epperly of Christiansburg scored a 2nd period PIN to become a 4-time state champ.

Parry McCluer's Corbin Woods won the 113-pound title 4-2 over Jacob Wynn of Rural Retreat. Woods' teammate Nathan Tomlin lost in the finals 5-4 to J.I. Burton's Colby Dean.

-------------------------

GROUP AA Team scores

1. Christiansburg 158, 2. Brookville 92, 3. Eastern View 81.5, 4. New Kent 77.5, 5. Brentsville 72.5, 6. Poquoson 67.5, 7. Northside 61, 8. Fauquier 57.5, 9. Tabb 51, 10. Smithfield 47, 11. Warren County 44.5, 12. tie, Turner Ashby and Skyline, 43, 14. Sherando 40, 15. Abingdon 36, 16. Staunton River 35.5, 17. Powhatan 35, 18. Waynesboro 33, 19. William Byrd 32.5, 20. Millbrook 32, 21. Loudoun County 31, 22. tie, Potomac Falls and Salem 29, 24. Woodgrove 28, 25. Rockbridge County 25, 26. Jefferson Forest, 27. tie, Tunstall and John Handley, 23, 29. Cave Spring 22.5, 30. Martinsville 22, 31. tie, Dominion and Briar Woods 19, 33. tie, Chancellor, James Wood and Park View-Sterling 18, 36. tie, Alleghany, Courtland and E.C. Glass 12, 39. Grafton 11, 40. tie, Harrisonburg and Amherst County 9, 42. Broadway 8.5, 43. King George 7.5, 44. Lafayette 7, 45. Fluvanna County 6, 46. Kettle Run, 47. tie, Jamestown, Culpeper County and Monticello 4, 50. tie, Bassett, Fort Defiance and Pulaski County 3, 53. tie, Louisa County, York and Hidden Valley, 55. Spotsylvania 1.

Championship Finals

106 - Jeffrey Walker (Brentsville) d. Brandon Thein (Dominion), 6-2.

113 - Bryan Ramey (Eastern View) d. Landon Curry (Brookville), 2-1.

120 - Coy Ozias (Christiansburg) md. Jacob Guthridge (Sherando), 11-2.

126 - Michael Hulcher (Briar Woods) d. Gabe Lumpp (Christiansburg), 11-4.

132 - J.R. Wert (Christiansburg) d. Trung Duong (Brookville), 6-5.

138 - Joey Dance (Christiansburg) d. Luke Stewart (Brookville), 11-5.

145 - Michael Bryant (William Byrd) d. Austin Jenkins (Eastern View), 5-2.

152 - Luke Kiser (Turner Ashby) d. Brett Flora (New Kent), 3-2.

160 - Christopher Tyree (Staunton River) d. Dylan Wisman (Millbrook), 7-3.

170 - Jake Tomlinson (Powhatan) d. Jacob Barnette (Tunstall),

182 - Zach Epperly (Christiansburg) p. Max Strum (Fauquier),

195 - Zach Roseberry (Brentsville) d. Chuck Sharon (Smithfield), 7-3.

220 - Justin Williams (Skyline) p. Oliver McKenzie (Waynesboro), 3:10.

285 - Jordan Dowrey (John Handley) d. James Willis (Salem), 3-2.

Third-place consolation

106- Yarhoski Aldiva (Eastern View) d. Hunter Wright (Poquoson), 4-1; 113- Creed Lumpp (Christiansburg) d. Brandon Robinson (Northside), 9-4; 120- Chris Walker (Woodgrove) d. Bret Romanzak (Jefferson Forest) , 3-2; 126- Garrett Tingen (Fauquier) p. Blake Hohman (New Kent), 4:42; 132- Corey Todd (New Kent) d. Kyle Poultney (Poquoson), 4-1; 138- Chase McDaniel (Cave Spring) d. B.C. Laprade (New Kent), 5-4; 145- Josh Lancaster (Brookville) d. William Jenkins (Abingdon), 6-0; 152- Ross Graham (Poquoson) d. Grayson Toler (Abingdon), 6-0; 160- Hunter Day (Loudoun County) d. Andrew Saunders (Northside), 8-2; 170- Koda Wagner (Rockbridge County) d. Michael Keeler (Millbrook), 3-1; 182- Thomas Smith (Powhatan) d. Josh Powers (Turner Ashby), 3-2; 195- Jeffrey Budwash (Warren County) d. Zach Causey (Potomac Falls), 8-3; Jacob Plaster (Northside) p. Joe Tyson (Courtland), 3:25; Ronald Cruz (Park View-Sterling) p. Jacob Rose (Tabb), 2:48;

Fifth-place consolation

106- Tyler Barisciano (Warren County) d. Jimmy Woznak (James Wood), 2-1; 113- Brenden Velez (Brentsville) d. Daniel Ariola (Fauquier), 1-0; 120- Joe Cafiero (Chancellor) d. Bret Shurina (Eastern View), 5-4; 126- Carter Lovern (E.C. Glass) d. John Reed (Alleghany), 10-5; 132- Hunter Starner (Tabb) d. Benjamin Reynolds (Slaem), 3-1; 138- Carter Paige (Smithfield) d. Logan Smith (Loudoun County), 3-2; 145- Bailey Hicks (Tabb) p. Justin Mays (Amherst), n/a; 152- Justin McRee (Grafton), 7-4; 160- Logan Shurina (Eastern View) d. Dan Mullaney (Sherando), 6-1; 170- Kody Farrington (Poquoson) d. Tad Haugen (Potomac Falls) 5-1; 182- Trevor Bruffy (Brookville) d. Alberto Garcia (Martinsville), 5-3; 195- Riley Howell (Poquoson) d. Ahmad Salehi (Harrisonburg), 9-6; Adam Thurman (Martinsville) wins by forfeit; Erik Bearer (James Wood) d. Nick Grim (Northside), 4-3;

Seventh-place consolation

106- Richard Harrell (Tabb) p. Jackson Gray (New Kent), n/a; Terrance Thompson (Warren County) d. Drew Diaz (Broadway), 5-1; 120- Justin Zimmerman (Fluvanna County) md. Jacob Thompson (Staunton River), 13-4; Caleb Yost (Kettle Run) d. Mark Weinstock (Chancellor), 6-1; 132- Justice Jacobs (Brentsville) d. Joey Nigro (Jefferson Forest), 7-3; 138- David Oliver (Waynesboro) d. Kyle Vangel (Sherando), 6-4; 145- David Giantonio (Christiansburg) d. Michael Villalobos (Fauquier), 7-0; 152- Dorian Giantonio (Christiansburg) p. Devin Kestner (Wyanesboro), n/a; 160- Jacob Bailey (William Byrd) tf. Jordan Garlow (Smithfield), 17-0; 170- Jesup Hammond (Brookville) d. Elijah Seay (Stuanton River), 11-4; 182- Nick Kennedy (Smithfield) d. Trent Graham (Poquoson), 10-5; 195- Tyler Hamilton (Sherando) d. Hunter DeVail (Tunstall), 6-2; 220- Ryan Pruett (William Byrd) wins by forfeit; Dylan O'Connor (Woodgrove) p. Austin Holvoet (Lafayette), n/a;

Championship semifinals

106- Thein d. Woznak, 5-3; Walker d. Aldiva, 12-7; 113- Curry md. C. Lumpp, 10-2; Ramey d. Robinson, 9-4; 120- Ozias p. Walker, 1:19; Guthridge d. Chancellor, 7-2; 126- G. Lumpp md. Tingen, 11-3; Hulcher md. Hohman, 13-4; 132- Wert d. Poultney, 7-0; Duong d. Todd, 4-3; 138- Dance md. Smith, 14-4; Steward d. Laprade, 4-2; 145- Bryant d. W. Jenkins, 6-2; A. Jenkins d. Lancaster, 9-3; 152- Flora md. Toler, 11-1; Kiser d. McRee, 4-1; 160- Wisman d. Day, 7-2; Tyree d. Shurina, 6-2; 170- Barnette d. Farrington, 6-1; Tomlinson md. Wagner, 11-3; 182- Epperly p. Bruffy, 3:51; Strum d. Garcia, 4-1; 195- Sharon d. Budwash, 9-4; Roseberry md. Salehi, 14-2; 220- McKenzie d. Thurman, 7-2; Williams p. Plaster, 1:37; 285- Willis p. Rose, 3:30; Dowery d. Cruz, 2-0.

Powered by WorldNow