(WHTM) — The PIAA District III field hockey tournaments are underway across the area as teams battle for titles and their chance at a state tourney birth. We will continue to update this article for all classes with final results and bracket schedules. The higher seeds of each matchup are the host sites until championship games

Class 1A

First Round (Wednesday Oct. 26)

#1 Oley Valley def. #16 Biglerville (5-0)

#2 Boiling Springs def. #15 Bermudian Springs (11-0)

#3 Greenwood def. #14 ELCO (7-1)

#4 Berks-Catholic def. #13 Kennard-Dale (8-0)

#5 West Perry def. #12 Susquenita (4-1)

#6 Newport def. #11 Wyomissing (10-0)

#7 Annville-Cleona def. #10 Lancaster Mennonite (2-0)

#8 Bishop McDevitt def. #9 Littlestown (1-0)

Quarterfinals (Saturday Oct. 29)

#1 Oley Valley def. #8 Bishop McDevitt (3-0)

#2 Boiling Springs def. #7 Annville Cleona (8-0)

#6 Newport def. #3 Greenwood (4-3)

#5 West Perry def. #4 Berks Catholic (5-2)

Semifinals (Wednesday Nov. 2)

#1 Oley Valley def. #5 West Perry (4-1)

#2 Boiling Springs def. #6 Newport (1-0)

Championship (Saturday Nov. 5)

#1 Oley Valley vs. #2 Boiling Springs at Landis Field @ 11:00am

Class 2A

First Round (Wednesday Oct. 26)

#1 Palmyra def. #16 Spring Grove (4-0)

#2 Hershey def. #15 York Suburban (6-0)

#14 New Oxford def. #3 Susquehannock (1-0)

#4 Mechanicsburg def. #13 Lampeter-Strasburg (8-0)

#5 Northern def. # 12 Red Land (3-2 OT)

#6 Twin Valley def. #11 Conestoga Valley (2-1 OT)

#7 Manheim Central def. #10 Elizabethtown (3-2 2OT shootout)

#8 Ephrata def. #9 Garden Spot (4-1)

Quarterfinals (Saturday Oct. 29)

#1 Palmyra def. #8 Ephrata (7-0)

#2 Hershey def. #7 Manheim Central (4-0)

#6 Twin Valley def. #14 New Oxford (1-0)

#4 Mechanicsburg def. #4 Northern (5-0)

Semifinals (Wednesday Nov. 2)

#1 Palmyra def. #4 Mechanicsburg (2-1)

#2 Hershey def. #6 Twin Valley (2-1)

Championship (Saturday Nov. 5)

#1 Palmyra vs. #2 Hershey at Landis Field at 1:00pm

Class 3A

First Round (Wednesday Oct. 26)

#1 Wilson and #2 Penn Manor have first-round byes

#3 Lower Dauphin def. #14 Carlisle (5-0)

#4 Manheim Township def. #13 Governor Mifflin (7-0)

#5 State College def. #12 Central York (3-1)

#6 Central Dauphin def. #11 Mifflin County (4-3)

#7 Cumberland Valley def. #10 Red Lion (4-1)

#9 Warwick def. #8 Dallastown (2-0)

Quarterfinals (Saturday Oct. 29)

#1 Wilson def. #9 Warwick (3-0)

#2 Penn Manor def. #7 Cumberland Valley (3-0)

#3 Lower Dauphin vs. #6 Central Dauphin (4-0)

#4 Manheim Township def. #5 State College (3-2)

Semifinals (Wednesday Nov. 2)

#1 Wilson def. #4 Manheim Township (5-2)

#2 Penn Manor def. #3 Lower Dauphin (2-1 OT)

Championship (Saturday Nov. 5)

#1 Wilson vs. #2 Penn Manor at Landis Field at 3:00pm